Wojna

Autor: Gro Dahle
Wydawnictwo: EneDueRabe
Tłumaczenie: Paweł Urbanik
Ilustracje: Kaia Dahle Nyhus
ISBN: 978-83-62566-19-8
Format: 250x265mm
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 56
Wiek: 5+

29,90 
wysyłka do 24 godzin

To jedna z najbardziej przejmujących książek ilustrowanych, przedstawiająca ogromne spustoszenie, jakie czyni "wojna" pomiędzy rodzicami w psychice dziecka. Nie ma tu eksplozji bomb, strzałów i żołnierzy na ulicach, ale jest krzyk, trzask rozbitego szkła i zgliszcza domu. Miejsce, które jeszcze niedawno zajmowały radość i śmiech zajęły teraz wrogość i rozpacz. Rodzice zamienili się w przeciwne sobie armie, które nic nie powstrzyma przed atakiem. Ich ból jest olbrzymi, ale najbardziej cierpią dzieci... 

Czytanie tej książki porusza ogromną liczbę emocji, dlatego rodzice powinni sami zadecydować, czy ich dziecko jest gotowe na tę lekturę. Pokazuje ona głębię smutku Ingi, dziewczynki wychowywanej w szczęśliwym, harmonijnym domu do czasu, kiedy następuje rozpad małżeństwa jej rodziców. Z dnia na dzień wszystko się rozpada, jakby nad rodziną opadła ciemna kurtyna zrobiona z żalu, strachu i agresji. Rodzice walczą ze sobą, walczą o dzieci, walczą wszelkimi dostępnymi środkami. 
Inga z przerażeniem obserwuje rodziców, dotkliwie przeżywa dzień, w ktorym wyprowadza się ojciec, czuje się odpowiedzialna za młodszych braci i winna zaistniałej sytuacji. Stara się być silna i dzielna, ale z czasem ma uczucie, że rozpada się na tysiące kawałeczków. Bardzo potrzebuje pomocy. 
Gdyby takie było zakończenie tej opowieści, trudno byłoby uspokoić rozbujałe emocje, ale na szczęście opisany jest też koniec "wojny", kiedy wszystko się uspokaja, rodzice mają już nowych partnerów, ale potrafią normalnie ze sobą rozmawiać. W sercu Ingi powoli gości pokój.
Niektórych sytuacji nie da się uniknąć, na niektóre wydarzenia nie mamy wpływu i czasem mamy wrażenie, że tracimy kontrolę nad swoim życiem. Dla dzieci jest to szczególnie trudne, dlatego warto pokazać im, że mają prawo do przeżywania swoich lęków i smutków i zawsze mogą liczyć na wsparcie dorosłych. Wszystko wymaga czasu, który przynosi ulgę i pozwala nabrać dystansu.
Komu ta książka potrzebna jest bardziej, dzieciom czy dorosłym? Mam nadzieję, że z jej mądrości skorzysta wielu rodziców, którzy wybierają się właśnie "na front". Może nie dojdzie wtedy do wielkiej wojny, z której pozostaną tylko ruiny?
Polecam gorąco tę książkę, ale właściwie tylko jako lekturę terapeutyczną. Zarówno treść, jak i ilustracje są naprawdę poruszające, to nie jest książka do czytania na dobranoc. Życzę wszystkim, aby wojny omijały Was szerokim łukiem.
D. 
 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię